Dlaczego nie wystarczy mniej jeść, żeby schudnąć?

Dieta MŻ- "Mniej Żreć"- prosty przepis na porażkę

„Chcesz schudnąć? Musisz mniej żreć!”

Pewnie nie raz słyszałeś/ słyszałaś takie hasła😤.

W dzisiejszym wpisie opiszę jakie są długoterminowe konsekwencje MŻ oraz co faktycznie należy zrobić, aby nie tylko schudnąć, ale przede wszystkim utrzymać wypracowane efekty długoterminowo🙋🏻‍♀️.

Konsekwencje diety MŻ:

  1. Niedożywienie organizmu– ograniczanie jedzenia➡️ zmniejszona dostępność nie tylko energii i makroskładników, ale również mikroskładników w diecie- witamin i soli mineralnych, które są niezbędne do zachowania zdrowia. Ich niedobory w dłuższej perspektywie czasu mogą powodować między innymi: zmniejszenie gęstości mineralnej kości, osłabienie funkcjonowania układu odpornościowego, zaburzenia miesiączkowania i wiele innych nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.
  2. Zmniejszony NEAT– niska dostępność kalorii, a co za tym idzie energii, prowadzi do obniżenia naszych chęci do podejmowania się jakichkolwiek działań. Nie masz energii? Z pewnością wybierzesz windę zamiast schodów, auto🚗 zamiast roweru🚲/ spaceru, oglądanie seriali przed telewizorem📺 zamiast treningu🏋🏻‍♂️.
  3. Efekt JOJO– schudniesz wielkim kosztem, którego nie będziesz w stanie długoterminowo utrzymać. Powrót do starych nawyków spowoduje powrót masy ciała sprzed diety❗️
  4. Pogorszenie jakości sylwetki- tzw. „skinny fat”Zaburzony skład ciała- stosunek tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej, czego konsekwencją jest nieestetyczna, niejędrna sylwetka, mimo pozornej szczupłości. Na wiecznym deficycie energetycznym nie da się zbudować mięśni, które są odpowiedzialne za jakość naszej sylwetki.
  5. Głód– a co za tym idzie wyostrzone zmysły➡️ rozdrażnienie, pogorszone samopoczucie, co może wpłynąć negatywnie na decyzje, które podejmujemy w życiu prywatnym i zawodowym oraz na relacje z bliskimi.
  6. Niezdrowe relacje z pożywieniem➡️ zaburzenia odżywiania➡️ podjadanie- nocne/ pod wpływem stresu/ głodu/ emocji, a co za tym idzie spożywanie nadprogramowych kalorii-> wyrzuty sumienia-> pogorszona samoocena,
  7. Spadek motywacji do podejmowania kolejnych działań, poprzez kojarzenie „diety” z restrykcjami/ głodówkami/ ograniczeniami🙅🏻‍♀️.
  8. Spadek libido– czego konsekwencją mogą być pogorszone stosunki z partnerem/ partnerką💑,
  9. Pogorszone relacje z bliskimi– przez unikanie spotkań towarzyskich z obawy przed zjedzeniem nadprogramowej ilości jedzenia. Znasz to z własnej codzienności? Wiedz, że nie tędy droga.
  10. Pogorszone parametry treningowe. Tak samo jak auto potrzebuje paliwa do jazdy, tak samo organizm bez energii nie będzie w stanie długo pociągnąć❗️

Wnioski na temat diety MŻ:

Jak widać strategie typu MŻ niosą ze sobą więcej strat niż faktycznych korzyści.

Co zrobić, aby samodzielnie trwale schudnąć, bez większych wyrzeczeń?

Dokładnie opisywałam ten temat w moim darmowym e-booku, który możecie pobrać pod tym linkiem: Pobierz e-book

Jak zacząć się odchudzać? Praktyczne wskazówki.

  1. Prowadź dzienniczek dietetyczny– przez 3-5 dni notuj wszystko co zjadasz oraz pijesz- przeanalizuj swoje dotychczasowe żywienie (może Ci w tym pomóc aplikacja typu fitatu/ myfitnesspal).
  2. Odpowiedz sobie na pytanie: „Co obecnie sprawia Ci największy problem w stosowaniu diety?”- odpowiedzi spisz na kartce.
  3. Następnie zastanów się: „Co musisz zrobić, aby rozwiązać ten problem?” Spisz dokładne czynności oraz środki, które są Ci niezbędne.
  4. Zastanów się jakie obecnie masz zasoby (możliwości) do stosowania diety oraz jak sobie poradzisz w sytuacjach nieplanowanych? Czy masz czas na przyrządzanie 5 zbilansowanych posiłków w ciągu dnia? Jeśli nie- może trzeba będzie poszukać posiłków niewymagających ówczesnego gotowania? Jak poradzisz sobie z weekendowymi spotkaniami z bliskimi/ weselem przyjaciółki/ grillem nad jeziorem? Z pewnością unikanie takowych spotkań, czy też zabieranie ze sobą pudełek nie będzie rozsądne, ale zaplanowanie luki kalorycznej tego dnia, zrobienie dodatkowego treningu w tym tygodniu, mogą okazać się pomocne.
  5. Wyznacz REALNE cele zarówno krótko- jak i długo terminowe. Zastanów się poprzez jakie drobne zmiany, możesz je osiągnąć.

Przykład: chcę schudnąć 8 kg do końca roku.

Dzięki postanowieniom typu:

✔️codziennie wejdę chociaż raz pieszo zamiast wjechać windą,

✔️zacznę samodzielnie gotować obiady, zamiast zamawiać na mieście,

✔️3 razy w tygodniu- w poniedziałki, środy i piątki zamiast samochodu, wybiorę rower do pracy, …

Będziesz w stanie bez większych nakładów energii  je zastosować, a co za tym idzie- stale motywować się do dalszych działań.

  1. Wylicz zapotrzebowanie energetyczne oraz dobierz rozkład makroskładników do swojego celu. Może Ci w tym pomóc transmisja live: „wylicz swoje kalorie i makro”, którą znajdziesz pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/BeFitJustEat/videos/661845787706687/

  1. Zaplanuj swoje żywienie- dzięki czemu unikniesz: sytuacji wilczego głodu w ciągu dnia/ braku posiłków/ żywienia tym, co pod ręką/ braku produktów, potrzebnych do przygotowania potrawy, …

Kolejny wpis planuję przygotować na ten temat- dzięki czemu jeszcze bardziej ułatwię Ci ten proces🤫😍.

  1. BĄDŹ KONSEKWENTNY/ KONSEKWENTNA. DAJ SOBIE PRAWO DO BŁĘDU.

Nie chodzi o trzymanie się diety w 100%, a zdrowo rozsądkowe podejście, dzięki któremu nawet mimo potknięć, wracamy z chęcią do swoich codziennych nawyków, bez większych wyrzutów sumienia, z wyciągniętymi wnioskami z poprzednich zdarzeń.

Podejściem 100%, albo nic sukcesu nie osiągniemy ☹️

Uważasz wpis za przydatny? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz!🙋🏻‍♀️

Zainteresują Cię również

Chcesz być na bieżąco z moją działalnością?

Zapisz się do mojego newslettera.