Jaki tłuszcz jest najzdrowszy do smażenia?

Spis treści:

  1. Czym charakteryzuje się najzdrowszy tłuszcz do smażenia?
  2. Jakie kwasy tłuszczowe są najstabilniejsze termicznie?
  3. Czy punkt dymienia stanowi wartościowy parametr do oceny jakości tłuszczu?
  4. Ile stopni ma patelnia, na które smażymy w warunkach domowych?
  5. Oliwa z oliwek kontra olej słonecznikowy- który z nich stanowi lepszy wybór?
  6. TOP 4 najzdrowsze tłuszcze do smażenia.

1. Czym charakteryzuje się najzdrowszy tłuszcz do smażenia?

  • posiada korzystny stosunek kwasów tłuszczowych, który nie jest podatny na utlenianie,
  • zawiera substancje przeciwutleniające jak np. wit. E, fenole, skwalen, …
  • zawiera jak najmniej substancji mogących się utlenić (jak np. cholesterol),
  • posiada wystarczająco wysoki punkt dymienia, aby podczas obróbki termicznej nie ulec rozpadowi do kwasów tłuszczowy i glicerolu, przy jednoczesnym wytworzeniu niekorzystnej dla zdrowia akroleiny.

Aby wybrać “najzdrowszy” tłuszcz- należy zwrócić uwagę na wszystkie z powyższych podpunktów, a nie analizować je pojedynczo.

2. Jakie kwasy tłuszczowe są najstabilniejsze termicznie?

Najbardziej korzystne pod kątem stabilności podczas procesu utleniania są nasycone kwasy tłuszczowe, nie zawierajace w swojej budowie wiązań podwójnych, które mogłyby się rozerwać.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe posiadają jedno wiązanie podwójne, a wielonienasycone kwasy tłuszczowe posiadają od dwóch w górę takowych wiązań, które są podatne na proces utleniania.

WNIOSKI: nie warto smażyć na źródłach wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, najlepszym wyborem byłyby nasycone kwasy tłuszczowe, a jednonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią lepszy wybór od wielonienasyconych, ale gorszy od nasyconych.

Warto dodać, że nic nie jest czarne, ani białe- każdy tłuszcz stanowi mieszankę różnych kwasów tłuszczowych w swoim składzie.

3. Czy punkt dymienia stanowi wartościowy parametr do oceny jakości tłuszczu?

Sam punkt dymienia nie stanowi wartościowego parametru do klasyfikacji tłuszczów.

Punkt dymienia mówi o najniższej temperaturze, w jakiej dany tłuszcz zacznie się rozpadać do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wytwarzając niekorzystną dla zdrowia akroleinę. W punkcie piątym porównuję oliwę z oliwek o względnie niskim punkcie dymienia do oleju słonecznikowego o wysokim punkcie dymienia. Zerknijcie, dlaczego mimo wysokiego punktu dymienia- olej słonecznikowy nie jest dobrym tłuszczem do smażenia.

4. Ile stopni ma patelnia, na której smażymy w warunkach domowych?

Podsmażając w warunkach domowych warzywa/ kurczaka/ tofu- temperatura patelni rzadko kiedy przekracza 160 stopni Celsjusza. Z czego warto podkreślić, że nie mówimy tutaj o permanentnym, długotrwałym, intensywnym smażeniu.

5. Olej słonecznikowy kontra oliwa z oliwek- który z nich stanowi lepszy wybór?

Wiele osób obawia się smażenia na oliwie z oliwek, z powodu „niskiego punktu dymienia”. Fakt względem oleju słonecznikowego, którego punkt dymienia wynosi nawet do 240 stopni celsjusza- oliwa z oliwek ze swoją wartością 170-220 (w zależności od jej rodzaju)- nieco odstaje. Aczkolwiek nie tylko punkt dymienia ma znaczenie, ale również pozostałe z punktu pierwszego dzisiejszego wpisu odnośniki (stosunki kwasów tłuszczowych, dodatkowe substancje przeciwutleniające, czy też zawartość cholesterolu podatnego na proces utleniania) . Olej słonecznikowy ma wysoki punkt dymienia, ale składa się głównie z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co nie nadaje się do smażenia. Oliwa z oliwek to głównie jednonienasycony kwas tłuszczowy, który stanowi zdecydowanie lepszy wybór.

6. TOP 4 najzdrowsze tłuszcze do smażenia:

NR. 1- oliwa z oliwek i olej z awokado:

Obydwa tłuszcze charakteryzują się dużą odpornością na utlenianie, ze względu na stosunek kwasów tłuszczowych (w większości składają się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych). Co więcej zawierają naprawdę dużą ilość związków o charakterze antyoksydacyjnym. W badaniach z zastosowaniem oliwy z oliwek, wypadła ona korzystnie nawet podczas bardzo długiego smażenia. Jej punkt dymienia jest wystarczająco wysoki, by nie doszło do wydzielania niekorzystnej dla zdrowia akroleiny, co opisywałam w punkcie piątym.

NR. 2- olej rzepakowy:

W większości składa się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, w mniejszości z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera sporą ilość przeciwutleniaczy. Jest dobrym tłuszczem do smażenia, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania, oraz wyboru tłuszczu w ciemnej, szklanej butelce, a nie przeźroczystym plastiku.

NR. 3- olej kokosowy:

Nasycony kwas tłuszczowy, posiadający w składzie znikome ilości antyoksydantów. Mimo świetnej stabilności termicznej, jest źródłem głównie nasyconych kwasów tłuszczowych, które według rekomendacji IŻŻ powinniśmy ograniczać, gdyż ich zwiększona podaż koreluje z wyższym ryzykiem chorób układu sercowo- naczyniowego. Jeżeli w naszym codziennym menu nie ma zbyt wielu źródeł nasyconych tłuszczów- olej kokosowy będzie neutralnym wyborem pod kątem smażenia.

Uważacie wpis za przydatny? Podzielcie się nim ze swoimi bliskimi, udostępniając go na swoich profilach 🙂

Zainteresują Cię również

Chcesz być na bieżąco z moją działalnością?

Zapisz się do mojego newslettera.