Jak poprawić sen w 6 krokach?
Odpowiednia podaż snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Według zaleceń powinniśmy przesypiać 6-9h/ dobę, w zależności od intensywności naszego stylu życia.
Istnieje wiele badań pokazujących, że osoby niedosypiające mają wyższą masę ciała, większe ryzyko występowania problemów zdrowotnych oraz zachcianki na podjadanie od osób z prawidłową masą ciała.
Często pytacie- “Monia- co suplementować, aby poprawić jakość snu?“
Odpowiedź zawsze jest taka sama- “najpierw zadbaj o podstawy“.
Jak poprawić jakość snu w sześciu prostych krokach?
1. Kładź się spać mniej więcej o tej samej porze każdego dnia . Niezależnie czy jest to środek tygodnia, czy weekend. Budując nawyk, zautomatyzujesz czynność zasypiania, co ułatwi cały proces :).
2. Znajdź swoją codzienną rutynę przed snem – np. czytanie określonej ilości stron książki/ gorąca kąpiel/ ćwiczenia oddechowe/ … Coś, co pozwoli Ci się wyciszyć oraz zrelaksować na koniec dnia. Chwila dla samej/ samego siebie.
3. Wietrz pokój zarówno przed spaniem, jak i po obudzeniu .
4. Staraj się nie wykonywać codziennych czynności w łóżku. Nie przenoś np.: pracy przy laptopie do łóżka, czy oglądania seriali. Łóżko powinno służyć jedynie do spania, ewentualnie do budowania relacji partnerskich :)))
5. Unikaj światła niebieskiego ok. 1-2h przed snem– TV, tabletów, telefonów komórkowych, komputera. Jeżeli trzymasz telefon przy łóżku- włącz tryb samolotowy na noc. Unikaj wszelkiego rodzaju diod/ światełek w pomieszczeniu, w którym śpisz.
6. Unikaj stymulantów -(np.: kawy, przedtreningówki) w godzinach wieczornych. Jeśli możesz pozwolić sobie na wykonywanie treningu z rana/ w godzinach południowych zamiast pory wieczornej, będzie to również korzystnie wpływająca zmiana na jakość Twojego snu.
Pamiętaj- Niezależnie czy rozpatrywalibyśmy szeroko pojęte zdrowie, sylwetkę, czy też performance treningowy, odpowiednia podaż snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka.… Żaden suplement nie zastąpi snu.
–
Pytanie, czy przesypiasz tyle? Jeśli nie, warto byłoby zastanowić się nad higieną snu.
Uważasz wpis za przydatny? Udostępnij go na swoim profilu 🙂