Jak poprawić sen? 6 prostych zasad

Jak poprawić sen w 6 krokach?

Odpowiednia podaż snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Według zaleceń powinniśmy przesypiać 6-9h/ dobę, w zależności od intensywności naszego stylu życia.  

Istnieje wiele badań pokazujących, że osoby niedosypiające mają wyższą masę ciała, większe ryzyko występowania problemów zdrowotnych oraz zachcianki na podjadanie od osób z prawidłową masą ciała.

Często pytacie- “Monia- co suplementować, aby poprawić jakość snu?

Odpowiedź zawsze jest taka sama- “najpierw zadbaj o podstawy“.

Jak poprawić jakość snu w sześciu prostych krokach? 

1. Kładź się spać mniej więcej o tej samej porze każdego dnia ⏰. Niezależnie czy jest to środek tygodnia, czy weekend. Budując nawyk, zautomatyzujesz czynność zasypiania, co ułatwi cały proces :).

2. Znajdź swoją codzienną rutynę przed snem 📚📖– np. czytanie określonej ilości stron książki/ gorąca kąpiel/ ćwiczenia oddechowe/ … Coś, co pozwoli Ci się wyciszyć oraz zrelaksować na koniec dnia. Chwila dla samej/ samego siebie.

3. Wietrz pokój zarówno przed spaniem, jak i po obudzeniu 🛌😴.

4. Staraj się nie wykonywać codziennych czynności w łóżku. Nie przenoś np.: pracy przy laptopie do łóżka, czy oglądania seriali. Łóżko powinno służyć jedynie do spania, ewentualnie do budowania relacji partnerskich :)))

5. Unikaj światła niebieskiego👩‍💻👨‍💻 ok. 1-2h przed snem– TV, tabletów, telefonów komórkowych, komputera. Jeżeli trzymasz telefon przy łóżku- włącz tryb samolotowy na noc. Unikaj wszelkiego rodzaju diod/ światełek w pomieszczeniu, w którym śpisz.

6. Unikaj stymulantów ☕️-(np.: kawy, przedtreningówki) w godzinach wieczornych. Jeśli możesz pozwolić sobie na wykonywanie treningu z rana/ w godzinach południowych zamiast pory wieczornej, będzie to również korzystnie wpływająca zmiana na jakość Twojego snu.

Pamiętaj-  Niezależnie czy rozpatrywalibyśmy szeroko pojęte zdrowie, sylwetkę, czy też performance treningowy, odpowiednia podaż snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka.… Żaden suplement nie zastąpi snu.


Pytanie, czy przesypiasz tyle? 🤔 Jeśli nie, warto byłoby zastanowić się nad higieną snu.

Uważasz wpis za przydatny? Udostępnij go na swoim profilu 🙂

Zainteresują Cię również

Chcesz być na bieżąco z moją działalnością?

Zapisz się do mojego newslettera.